Koszt adwokata po wypadku, stłuczce, kolizji (w Berlinie i okolicach )

Ile kosztuje adwokat w Niemczech?

Nie jeden kierowca za granica zastanawia lub zastanawial się po wypadku lub po kolizji drogowej ile kosztuje adwokat w Niemczech? Otoz kwestię wynagrodzenia adwokata reguluje w Niemczech ustawa o honorariach adwokackich (RVG). Wysokość opłaty za usługi adwokackie przewidziana w ustawie RVG zależy na terenie Niemiec najczęściej od wartości przedmiotu sporu, np. w sprawach cywilnoprawnych po wypadku drogowym albo w sprawach po kolizji w ruchu drogowym. Ustawa RVG dotyczy wszelkich płatnych czynności i uslug adwokackich począwszy od doradztwa prawnego, reprezentacji pozasądowej i wszystkich czynności sądowych, na czynnościach egzekucyjnych skończywszy. Po wypadkach drogowych istnieje jednak mozliwosc, by wszelkie koszty adwokackie poniosl sprawca wypadku. Wowczas sa one wyplacane z jego polisy ubezpieczeniowej.

Ile może kosztowac adwokat w Niemczech po wypadku lub po kolizji?

Przykład:

Jeżeli po kolizji drogowej lub po wypadku w Niemczech wartość przedmiotu sporu wynosi teoretycznie 5.000,00 €, to honorarium adwokata podejmującego czynności w typowej sprawie po wypadku drogowym na terenie Niemiec (bez zawartej ugody ze stroną przeciwną) wyniesie łącznie :

– w trybie pozasądowym ok. 480€

– w trybie sądowym ok. 900 €

W takiej sytuacji na terenie Niemiec zawsze możliwa jest do ustalenia wysokość opłaty za adwokata. Oprócz opłat adwokat niemiecki prowadzacy sprawe po wypadku i po kolizji drogowej może żądać ryczałtowej rekompensaty poniesionych przez siebie kosztów (opłaty pocztowe, telefony) w wysokości 20 € (zarówno w trybie sądowym i w trybie pozasądowym).

Dzięki możliwości ustalenia wysokości opłaty za uslugi adwokata (po wypadku i po kolizji) – również w trybie pozasądowym – w Niemczech przyjęło się orzecznictwo, iż także w trybie pozasądowym opłaty adwokackie np. po kolizji drogowej czy po wypadku komunikacyjnym zwracane są przez stronę przeciwną. Do przypadków, gdy wysokosc kosztow adwokackich ponosi druga strona zalicza się na terenie Niemiec np. odpowiedzialność wynikająca z popełnionego czynu karalnego (np. za wypadek drogowy w Niemczech lub uszkodzenie ciała).

ZAPYTAJ EKSPERTA