Kolizja drogowa – Kolizja w ruchu drogowym w Berlinie i okolicach

Kolizja drogowa a wypadek drogowy w Berlinie i okolicach

Kiedy zdarzenie na drodze jest kolizja drogowa w Berlinie i okolicach ?

Z definicji kolizja drogowa jest zawsze zdarzeniem drogowym polegajacym na stratach w mieniu.Kiedy w wyniku zdarzenia w ruchu drogowym zadne osoby nie doznają żadnych powaznych urazów i uszczerbków na zdrowiu ani nie ponoszą śmierci, bo utracie i szkodzie ulega jedynie mienie materialne w postaci samochodu, sprzętu lub bagażu to mamy do czynienia z kolizja drogowa.

Kolizja drogowa w Berlinie i okolicach to nie zawsze to samo co wypadek drogowy. O kolizji drogowej mówimy, kiedy następują spowodowane tym zdarzeniem uszkodzenia mienia, czyli np. rozbite zostaly samochody, nastapilo uszkodzenie płotu lub słupa itp. Aby można było mówić wylacznie o kolizji drogowej to w wyniku zdarzenia drogowego nie może dojsc do śmierci uczestnika ani do doznania przez niego obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni. Kolizja drogowa to również sytuacja, kiedy w zdarzeniu nikt z bioracych udzial nie ucierpiał.

W kodeksie drogowym w w Berlinie i okolicach nie powinniśmy jednak szukać pojęcia kolizja drogowa. Termin kolizja jest okresleniem używanym potocznie przez policjantów, ponieważ łatwiej jest okreslić zdarzenie jako kolizja drogowa, niż np. wypadek drogowy, w którym nie ma ofiar.

Postepowanie, gdy miala miejsce kolizja drogowa w Berlinie i okolicach :

– zatrzymanie pojazdu i wlaczenie swiatel awaryjnyc

– ustawienie trojkata ostrzegawczego

– wezwanie policji (nieobowiazkowe jeśli okolicznosci tego nie wymagaja, ale warto to zrobic, gdy drugi kierowca jest nietrzezwy, nie ma polisy OC lub jest obcokrajowcem)

– spisanie danych osobowych uczestnikow kolizji (imię, nazwisko, adres, numer polisy OC, adres i nazwe ubezpieczyciela)

– spisanie oswiadczenia o okolicznosciach dojscia do kolizji (fakultatywnie)

 

ZAPYTAJ EKSPERTA