rzeczoznawca samochodowy berlin

Jak wyceniana jest szkoda z OC w Niemczech

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które potrafi być niezwykle przydatne. Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku samochodowego, w wyniku którego został uszkodzony cudzy samochód. Jeśli nasze auto nie posiada ubezpieczenia, wszelkie szkody powstałe na skutek wypadku musimy pokryć z własnej kieszeni.

Ważne ubezpieczenie OC chroni przed takimi sytuacjami, ponieważ wówczas to ubezpieczyciel ponosi wszelkie koszty powstałe na skutek wypadku. W sytuacji, w której jesteśmy ofiarami zdarzenia drogowego możemy również liczyć na odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela, które określane jest na podstawie wyceny sporządzanej przez rzeczoznawcę samochodowego. Na czym polega taka wycena? Jak przebiega wycena szkód po wypadku za granicą? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak wyceniana jest szkoda ?

Jak przebiega wycena szkod po wypadku w Niemczech?

Wypadek samochodowy w Niemczech może przytrafić się każdemu kierowcy, który regularnie wybiera się za naszą zachodnią granicę. Nie należy jednak w takiej sytuacji panikować, ponieważ istnieją dwie możliwości, aby wyjść z niej obronną ręką. Jedną jest przeprowadzenie wyceny szkód na terytorium Niemiec, za pomocą niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Jak znaleźć takiego rzeczoznawcę? Otóż na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się zrzeszaniem rzeczoznawców. Rzeczoznawca, którego zdecydujemy się zatrudnić dokonuje oględzin naszego samochodu i dokonuje raportu technicznego. Określa on koszt zakupu i wymiany uszkodzonych elementów samochodu. Na tej podstawie następnie wypłacane jest odszkodowanie.
Warto mieć na uwadze, że szkoda z OC w Niemczech rozliczana jest w oparciu o niemieckie stawki, dlatego też odszkodowanie może okazać się wyższe niż w przypadku przeprowadzenia wyceny w Polsce.

Wycena szkód na terytorium Polski

Oprócz możliwości wyceny szkód na terenie Niemiec istnieje również druga opcja, która polega na przeprowadzeniu wyceny po powrocie do kraju. Wówczas oględzin uszkodzonego pojazdu dokonuje rzeczoznawca z Polski, który opłacony jest przez zakład ubezpieczeniowy. Oznacza to, że taka wycena jest darmowa, jednak wiąże się to z ryzykiem, że dany rzeczoznawca przeprowadzi wycenę w sposób jak najkorzystniejszy dla ubezpieczyciela. W związku z tym może okazać się, że nasze odszkodowanie nie będzie wystarczające, aby pokryć wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonego pojazdu. Warto zatem skorzystać z usług firm, które zrzeszają niezależnych rzeczoznawców i dokonać wyceny za granicą, jeśli przydarzy nam się wypadek samochodowy w Niemczech.

ZAPYTAJ EKSPERTA